Szkoła podstawowa Gimnazjum Kontakt
 
 
Aktualności
Uczniowie
Samorząd Uczniowski
Oddział przedszkolny
Ogłoszenia
Plan lekcji        
Zajęcia pozalekcyjne
Galeria
Nasze miasto
Linki

Zapraszamy na "Biegi Kościuszkowskie"

więcej informacji...

Zobacz strony

MEN
Lubelskie Kuratorium Oświaty
OKE Kraków
WODN Lublin
CKE

www.eduseek.pl
gimnazjum.pl

Popieramy akcje:

 

Szukaj w Google

 www

Aktualności

 r.

 

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012  

   W słoneczne, piątkowe przedpołudnie Dzieci, Nauczyciele i Rodzice zebrali się w budynku szkoły, by wspólnie pożegnać kończący się rok.
   Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Cecylia Król, która powitała zebranych i podziękowała wszystkim za całoroczną wytężoną pracę. Uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe, a za szczególne osiągnięcia dyplomy.
  Na zakończenie uczniowie klasy VI zaprezentowali część artystyczną oraz podziękowali nauczycielom za trud włożony w naukę i wychowanie.
  Po ceremonii zakończenia roku szkolnego uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas na ostatnie przedwakacyjne spotkania.

Życzymy wszystkim udanego letniego wypoczynku.
Do zobaczenia we wrześniu!

 Zobacz...

 

 

 

 

Stan czytelnictwa w roku szkolnym 2011/2012 w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach    

  

 Zobacz...

 

 

 

 

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ 2011/2012   

   Uczniowie klasy V Szkoły podstawowej im. Królowej Jadwigi w Bełżycach przystąpili do egzaminu na Kartę Rowerową.
  W ramach wychowania komunikacyjnego realizowanego na zajęciach techniki uczniowie zgłębiali wiedzę o zasadach ruchu drogowego, prawach i obowiązkach rowerzysty.
   W dniu 18 czerwca 2012 roku uczniowie przystąpili do egzaminu teoretycznego, a następnie praktycznego, który odbył się 21 czerwca 2012 roku. Do egzaminu za zgodą rodziców przystąpiło 25 uczniów klasy V.
   W przygotowaniu Karty Rowerowej pomagał policjanci naszego komisariatu, dzielnicowy Mariusz Matyga. Przed egzaminem uczniowie wysłuchali wskazówek policjanta na temat obsługi technicznej roweru i zasad poruszania się na placu manewrowym. Komisja egzaminacyjna obserwowała i oceniała umiejętności praktyczne dzieci. Wszyscy uczniowie zdali egzamin na Kartę Rowerową.

Opracowanie:
Joanna Bartoszcze-Wójcik

 Zobacz...

 

 

 

 

Wykaz podręczników na rok szkolny 2012/2013

Szkoła Podstawowa:

 Zobacz...

 

 

 

 

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie 

 

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 

Dzień Dziecka 2012  

 

 City International jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej i Izraelu operatorem kin, sieci multipleksów dla przeszło 100 milionów ludzi w 7 krajach. Sieć Cinema City International obejmuje 7 krajów: Polskę, Izrael, Węgry, Czechy, Bułgarię, Rumunię oraz Słowację. Spółka prowadzi 97 multipleksów z 919 ekranami i 180 600 miejscami. W 9 multipleksach działają trójwymiarowe kina Imax.

01. 06. 2012 roku uczniowie klas IV, V, VI wybrali się wraz z wychowawczyniami - panią Małgorzatą Goleman, Joanną Bartoszcze-Wójcik i Anną Ziemińską do CINEMA CITY IMAX w Galerii PLAZA w Lublinie na film w 3D. Dzieci poznały zasady korzystania ze specjalnych okularów, zaopatrzyły się w pudła popcornu i ulubione napoje, zasiadły w wygodnych fotelach i obejrzały kolejne przygody Avengers-Superbohaterów.

Film się podobał, wszyscy bili brawo. W tym dniu kino przygotowało quiz o Superbohaterach, w którym nagrodą były plakaty filmowe. Udział w nim wziął Dominik Nieoczym i Darek Arabski z klasy IV. Uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie plastycznym na projekt ,,Koszulka z Superbohaterem’’. Wszystkim podobał się wyjazd do kina!
 

Opracowanie: Joanna Bartoszcze-Wójcik

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Tydzień języków w Zespole Szkół Nr 2 w Bełżycach.

    W dniach 25.05 - 03.06.2012 roku miał miejsce Tydzień Języków, wydarzenie organizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Język to podstawa. Ucz się języków".
Celem Tygodnia Języków jest:
• zwrócić uwagę Polaków na znaczenie znajomości języków wobec zbliżających się Mistrzostw Europy EURO 2012 i związanego z tym napływu około miliona obcojęzycznych gości z zagranicy
• uzmysłowić obywatelom jak ważna i korzystna jest dla nich umiejętność posługiwania się językiem obcym
• zachęcić do nauki języków obcych i podejmowania wyzwań językowych.

Projekty prowadzone w ramach Tygodnia Języków to:
 Let’s Talk - Przypinki i nalepki „Mówię w języku…”
– w sposób przyjazny informuje o znajomość języka obcego - otrzymuje je każdy, kto zadeklaruje komunikatywną znajomość danego języka
 Let’s Check - Bezpłatne certyfikaty językowe
- uzyskanie bezpłatnego certyfikatu znajomości języka podczas drzwi otwartych w szkołach językowych i uczelnianych ośrodkach językowych.
 Let’s Work - Certyfikacja językowa punktów sprzedaży
– każda firma może uzyskać w szkole językowej biorącej udział w akcji etykietę „Tu mówimy w języku…”, po pozytywnym przetestowaniu pracowników obsługi klienta.
 Let’s Win - Konkurs dla uczniów szkół publicznych
- nauczyciele w swoich klasach organizują lekcję językową związaną z EURO, której efektem jest praca biorąca udział w konkursie rozstrzyganym przez internautów.
 Let’s Play - Akcje lokalne
– szkoły językowe i akademickie ośrodki językowe organizować będą dla swoich lokalnych społeczności rozmaite konkursy, festyny, pikniki, zabawy, gry miejskie itp.

Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego wzięli udział w projekcie ‘Let’s Win’, którego celem było zainteresowanie nauczycieli i uczniów szkół publicznych atrakcyjnymi formami nauki języków w kontekście EURO. Początkowo podczas lekcji poświęconej piłce nożnej uczniowie klasy V mieli możliwość poznania jednego ze sposobów wykorzystania swojej wiedzy do stworzenia projektu. Następnie po burzy mózgów wyłoniona została grupa osób mających wykonać założone zadanie: Patryk Baliński, Rafał Kowalczyk oraz Karol Błaszczyk. Praca konkursowa powstała w czasie Tygodnia Języków (25.05-03.06) na zajęciach z języka angielskiego oraz w trakcie dodatkowych zajęć projektowych.


Wynikiem pracy uczniów jest projekt, na który można głosować klikając na link:

 http://tydzienjezykow.pl/letswin.php/prace/1246

Z jednego adresu IP można zagłosować tylko 1 raz dziennie. Liczone będą głosy oddane do 17 czerwca 2012 r. do godziny 23:59.
Zachęcamy do głosowania i promowania szkoły.

   Aneta Nawłatyna

 

 

 

Pierwsza pomoc przedmedyczna

    O tym , jak ważne są pierwsze minuty dla ratowania zdrowia i życia poszkodowanego przekonywali się uczniowie klasy II.
  Razem z wychowawczynią Marzeną Kruczyńska ćwiczyli udzielania pierwszej pomocy na fantomach.
   Ćwiczenia sprawiały u uczniów duże zainteresowanie i wielką chęć do działania.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Dzień Dziecka

  1 czerwca – Dzień Dziecka – to najbardziej radosne święto w roku. Wychowawczyni klasy III zorganizowała zabawę integracyjną dzieci i rodziców „Bajka o Ćwierćlandzie”. Podczas tej zabawy kształtowana jest umiejętność pracy w zespole, kreatywność, twórcze myślenie. Uczniowie wraz z rodzicami pokonywali różne trudności, rozwijali pomysłowość i wyobraźnię. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim dużo radości i uśmiechu. Pokazała także, jak w przyjemny sposób można razem spędzać czas i poznawać siebie od innej, często nieznanej strony. Zabawę zakończyło wspólne biesiadowanie przy stole pełnym pysznych słodkości.

  
   Wychowawca klasy III

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Wycieczka do Warszawy

  29 maja 2012 r. uczniowie klasy III wyjechali do Warszawy. Celem wycieczki było poznanie miejsc, o których często słyszeli w trakcie 3-letniej nauki. Zwiedzanie rozpoczęli od lotniska im. F. Chopina. Następnie metrem udali się do Pałacu Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego na 30. piętrze, oglądali panoramę stolicy, w tym nowoczesny Stadion Narodowy. Podczas spaceru podziwiali fontannę w Parku Saskim, Grób Nieznanego Żołnierza, Teatr Wielki, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta oraz Starówkę z zabytkową Syrenką. Ostatnim etapem wycieczki było warszawskie ZOO. Oglądanie różnych zwierząt wzbudziło wiele zachwytu i emocji. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do szkoły, skąd odebrali ich stęsknieni rodzice.

  
   Wychowawca klasy III

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

OBUT 2012

  22 maja 2012 r. uczniowie klasy III przystąpili do Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów OBUT 2012. Po zapoznaniu się ze sposobem zaznaczania i rozwiązywania zadań o godzinie 12.00 rozpoczęli 40 minutową pracę nad częścią polonistyczną. Po przerwie rozwiązywali zadania matematyczne. Odświętny strój i skupiony wyraz twarzy świadczyły o tym, że badanie traktują poważnie i że zależy im na jak najlepszych wynikach, które w całości zostaną ogłoszone w dniu 18 czerwca 2012 r. Trzecioklasistom życzę powodzenia w pierwszym, tak ważnym dla nich sprawdzianie wiedzy i umiejętności.


   Wychowawca klasy III

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Dzień Matki

  26 maja – Dzień Matki – to najpiękniejsze i najbardziej osobiste święto w roku. W Polsce po raz pierwszy obchodzono go w 1923 r. w Krakowie. 29 maja 2012 r. uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawczyni zorganizowali uroczystość z okazji Dnia Matki. Wiersze i piosenki w wykonaniu dzieci wywołały u wszystkich Mam uśmiech oraz łzy wzruszenia, radości i dumy. Po części oficjalnej, wszyscy spotkali się w klasie na słodkim poczęstunku. Mamy musiały wykazać się dużą wyobraźnią i rozpoznać swój portret i opis wykonany przez dzieci. Wesoła atmosfera towarzyszyła spotkaniu do końca. Aż szkoda, że takie święto jest tylko raz w roku…


   Wychowawca klasy III

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

KONSTYTUCJA 3 MAJA 1791 – 2012

  Trzeciego maja 2012 roku przypada 214 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
  Z tej okazji uczniowie klasy IV pod kierunkiem p. Małgorzaty Goleman przygotowali montaż słowno- muzyczny. Mówili o Konstytucji 3 Maja jako próbie ratowania zagrożonego bytu państwa, symbolu odrodzenia i ostatniej mądrości Polaków. Jej ogromną zasługą było rozbudzenie nadziei na niepodległość, a także wskrzeszenie uczuć patriotycznych w wielu kręgach społeczeństwa. Wspominali tych, którzy przez wiele lat rozproszeni po całym świecie żyli i działali na rzecz Ojczyzny.
  Uczniowie klasy IV przypomnieli karty historii po to, by czerpać z nich siłę, mądrość i wartości, które pozwalały Polakom przetrwać trudne czasy niewoli. Dopełnieniem recytacji uczniów była patriotyczna muzyka i piosenka Marka Grechuty.
  "Lekcja historii" przygotowana przez czwartoklasistów skłoniła do refleksji i zadumy na temat Ojczyzny – Polski.

  

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Dzień Ziemi


   „Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi , przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia , jest on niteczką w tej pajęczynie. Jeżeli niszczy więc pajęczynę , niszczy samego siebie…”
   To słowa indiańskiego wodza, a jak bardzo aktualne w dzisiejszej rzeczywistości .
    Od 1970 roku 22 kwietnia jest obchodzony na całym świecie Dzień Ziemi.
   Z tej to okazji dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką pani mgr Haliny Korębskiej oraz uczniowie klasy II pod opieką pani mgr Marzeny Kruczyńskiej przygotowali apel o ochronie naszej planety Ziemi.
  Uczniowie z dużym zaangażowaniem starali się przekazać jak najwięcej informacji oraz przesłanek dotyczących przyrody i najbliższego środowiska.

Opracowała mgr Marzena Kruczyńska

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

„Poszukiwany Jezus z Nazaretu”


   W dniu 4 kwietnia br. uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem katechetki Pani Izabeli Rosińskiej zaprezentowali program pt. „Poszukiwany Jezus z Nazaretu”.
  Spektakl miał formę wiadomości telewizyjnych. Ukazywał współczesnych redaktorów, którzy przeprowadzali wywiady z ludźmi żyjącymi w czasach Jezusa. Wymowę poszczególnych scenek podkreślały zdjęcia Ziemi Świętej. Na zakończenie obejrzeliśmy prezentację multimedialną wprowadzającą w nas w atmosferę Świąt Wielkanocnych.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Bank Wielkopostny


   W okresie Wielkiego Postu w naszej szkole działał Oddział Banku Wielkopostnego. Była to akcja ewangelizacyjna prowadzona przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie. Główną ideą akcji było ofiarowanie swoich postanowień wielkopostnych w intencjach zgłoszonych do Banku.
  My, uczniowie klasy VI chętnie włączyliśmy się w tą akcję. Na długiej przerwie pełniliśmy dyżury przy „bankomacie”, do którego można było składać swoje postanowienia wielkopostne i prośby. Pod kierunkiem Pani katechetki Izabeli Rosińskiej przygotowaliśmy rozważania Drogi Krzyżowej, którą poprowadziliśmy w kościele parafialnym. Nasze postanowienia wielkopostne złożyliśmy w darach ołtarza, podczas niedzielnej mszy świętej. Idea Banku Wielkopostnego połączyła nas także we wspólnej modlitwie.

Uczniowie klasy VI

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Sprawdzian szóstoklasisty


   3 kwietnia o godz. 9:00 szóstoklasiści przystąpili do sprawdzianu zewnętrznego. Uczniowie mieli 60 min. na rozwiązanie 26 zadań, które sprawdzały, jak po sześciu latach nauki opanowali umiejętność czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystania wiedzy w praktyce. Prace uczniów sprawdzać będą egzaminatorzy z Okręgowej Komisji w Krakowie. Wyniki otrzymają około 22 czerwca.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Tajemnice ludzkiego organizmu i nie tylko – wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie


   Dnia 14 III 2012 roku odbyła się wycieczka do Warszawy.
Wzięło w niej udział 48 uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej, nad którymi opiekę sprawowały: p. Małgorzta Goleman, p. Anna Ziemińska, p. Joanna Bartoszcze – Wójcik i p. Aneta Nawłatyna.
  Głównym celem podróży było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy eksperymentować przy pomocy ponad 450 eksponatów w pięciu stałych wystawach tematycznych:
  "Korzenie cywilizacji" - wystawa umożliwiająca podróż od zamierzchłej przeszłości i do czekającej nas przyszłości oraz poznanie najważniejszych osiągnięć ludzkiej myśli. Poznaliśmy źródła energii, mogliśmy zagrać na laserowej harfie czy posłuchać wierszy elektronicznego poety.
  "Strefa światła" - pogrążona w mroku wystawa daje okazję do poznania własności światła i doświadczenia iluzji optycznych;
  "Człowiek i środowisko" - znajdujące się tu eksponaty pozwalają zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu i przez samodzielne eksperymenty poznawać otaczający świat;
"Świat w ruchu" – wystawa ukazuje, że cały otaczający nas świat - nasza planeta, woda w oceanie, krew w naszych żyłach, cząsteczki tworzące niezbędne do oddychania powietrze - jest w nieustannym ruchu. Zobaczyliśmy jak powstaje tornado, co się dzieje podczas trzęsień ziemi oraz sprawdziliśmy czy wygodniej leży się na piłkach czy na gwoździach, testując łoże Fakira.
  Mieliśmy też możliwość obejrzenia spektaklu w Teatrze Robotycznym – jednym z najbardziej prestiżowych i oryginalnych projektów Centrum Nauki Kopernik. To teatr, w którym występują roboty, a dokładnie Robo –Thespiany.
   Byliśmy również w Parku Odkrywców . Jest to zielona przestrzeń wokół budynku Centrum Nauki Kopernik, tuż nad samą Wisłą, miejsce odpoczynku dla całych rodzin, o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym.
   Wycieczka była dla nas pouczającą lekcją i pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

"Bezpieczna szkoła" - spotkanie z sędzią rodzinnym panią Katarzyną Pszczołą


   28 lutego 2012r. uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej we Wronowie wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS, który realizuje ogólnopolską kampanię społeczno - edukacyjną "Bezpieczeństwo w szkole dzięki edukacji prawnej". Nadzór nad kampanią objęła sędzia Anna Maria Wesołowska.
  To pierwsza w Polsce akcja społeczno - edukacyjna koncentrująca się na przeciwdziałaniu przestępczości, szykanom oraz zastraszaniu dzieci przez ich kolegów na terenie szkół poprzez edukację prawną.
  Spotkanie miało na celu uwrażliwienie dzieci oraz nauczycieli na poziom bezpieczeństwa w szkole, a poprowadziła je Pani sędzia Katarzyna Pszczoła.
  Miło nam było gościć tak znakomitych gości dzięki którym pozyskaliśmy wiele cennych informacji o tym jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Dziękujemy!

Samorząd Uczniowski

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

,, Biblioteka miejsce zaczarowane’’


   Miejsce zaczarowane, przyjazne, które odwiedza się z przyjemnością. Można tu wypożyczyć książki, czasopisma ale także spotkać się z przyjaciółmi - zwyczajnie porozmawiać, pośmiać się a czasami nawet podyskutować na interesujący nas temat. Można przy okazji zrobić coś pożytecznego - poczytać gazetkę biblioteczną, zagrać w gry planszowe, porysować. Możliwości jest wiele . Młodzież i dzieci wiedzą o tym i chętnie odwiedzają to miejsce zaczarowane.
   W przygotowaniu przyszłego czytelnika ważna rolę odgrywa systematyczny kontakt dziecka z książką oraz planowe kierowanie jego czytelnictwem. W pracy wychowawczej nie może więc zabraknąć współpracy z biblioteką szkolną oraz poznania jej zasobów. Mając na uwadze znaczenie książki w życiu dziecka klasa I odbyła wycieczkę do biblioteki.
   W trakcie swoich pierwszych odwiedzin w bibliotece szkolnej uczniowie zapoznali się z zasadami zachowania w bibliotece, księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych oraz sposobem wypożyczania książek oraz funkcjonowaniem ICIM. Po poznaniu podstawowych zasad korzystania z biblioteki uczniowie otrzymali swoje pierwsze karty biblioteczne. Uczniowie mogli wreszcie wybrać sobie książkę i wypożyczyć do domu. W roku szkolnym 2011/2012 klasa pierwsza liczy 13 uczniów, wszyscy zostali czytelnikami naszej biblioteki.
   Uczniowie klasy I wykonali prace plastyczne,, W mojej bibliotece’’, które można zobaczyć na wystawie w bibliotece i na stronie naszej szkoły.

Opracowanie:
Wychowawczyni kl. I Joanna Jośko
Bibliotekarz Joanna Bartoszcze-Wójcik

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Zabawa karnawałowa


   26 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie , ich rodzice oraz dzieci które dopiero będą się w niej uczyć.
  Uczniowie w rytm przebojów, przy kolorowych światłach i karnawałowej dekoracji świetnie się bawili. Zabawa i śpiew to niezapomniane chwile tegorocznego balu.
  W klasach rodzice zorganizowali przyjecie. Dzieci mogły zjeść kanapki, owoce, słodycze.
Dzieci w doskonałych nastrojach wróciły do domów.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Czytelnictwo
I semestr roku szkolnego 2011/2012
w Szkole Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach

 

 

 

 

zobacz...

Podaruj książkę bibliotece

 

                                                                                

„Lepszy start”

 

    Od 1 września 2011 r. Szkoła Podstawowa bierze udział w projekcie systemowym
Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół podstawowych
Projekt realizowany we współpracy z Gminą Bełżyce w ramach PO KL, Priorytet IX, Poddziałanie 9.1.2
Uczniowie klas I - III biorą udział w następujących rodzajach zajęć dodatkowych:
• zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w pisaniu i czytaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji,
• zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych,
• zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy,
• zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych w umiejętnościach matematycznych
• zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych polonistycznie


Udział uczniów w projekcie jest bezpłatny. Zajęcia odbywać się będą do końca czerwca 2012 r. W ramach projektu, szkoła doposażona została w nowoczesne pomoce dydaktyczne wynikające z procesu indywidualizacji nauczania i wychowania zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w klasach I – III szkoły podstawowej określonej rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej.

 

 

 

Wigilia w klasie IV


   20 grudnia (wtorek) w klasie IV odbyło się spotkanie opłatkowe. Uczestniczyła w nim cała klasa IV, pani Małgorzata Goleman (wychowawca) oraz trójka klasowa. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania Ewangelii przez jednego z uczniów. Następnie nastąpiło dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, oraz symboliczna wieczerza wigilijna (potrawami i nakryciem stołu zajęła się właśnie klasowa trójka). Nie obyło się oczywiście bez ryby, barszczu oraz śledzi. O wystrój natomiast zadbały dzieci. Przyniesione zostały świece, stroiki itp. Obowiązkowo zostały zrobione klasowe zdjęcia przy Wigilijnym stole. Całe spotkanie odbyło się w sali nr 1 na 3 godz. lekcyjnej.

Anna Korębska, klasa 4

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Konkurs „Bombka Bożonarodzeniowa”


   Ponad 35 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 42 w Lublinie. Konkurs polegał na wykonaniu bombki choinkowej. Prace były oceniane w dwóch kategoriach: kl. I – III oraz kl. IV – VI. Organizatorzy podali, że na konkurs wpłynęło ok. 1200 bombek z 90 szkół woj. lubelskiego, dlatego wybór był bardzo trudny! Cieszy nas fakt, że w gronie wyróżnionych znaleźli się nasi uczniowie. Są to: Katarzyna Gad z kl. II oraz Adrian Kowalewski z kl. VI. Gratulujemy!!!
   W dniu 16 grudnia 2011 r. wyróżnieni uczniowie, pod opieką Pani katechetki Izabeli Rosińskiej uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu konkursu w Lublinie. Cała sala w SP nr 42 udekorowana była nadesłanymi na konkurs bombkami, co wywarło na wszystkich niezapomniane wrażenie! Następnie, gospodarze zaprosili gości do obejrzenia Jasełek misyjnych w wykonaniu uczniów SP nr 42 w Lublinie oraz na wernisaż nadesłanych prac.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Ślubowanie klasy I

   Dnia 24 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klasy I. W tym roku szkolnym przystąpiło do niego 13 uczniów.
  Zgromadzonych pierwszoklasistów, rodziców, zaproszonych uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej powitała pani wicedyrektor Danuta Żółtowska.
  W dalszej części klasa I zaprezentowała program artystyczny, który składał się z wierszyków, piosenek. Po występie nastąpiła część oficjalna, podczas której uczniowie klasy I złożyli
w obecności sztandaru szkoły przyrzeczenie. Następnie pani dyrektor Cecylia Król dokonała aktu pasowania na uczniów i wyraziła zadowolenie z postawy pierwszoklasistów, życząc im wielu sukcesów w naszej szkole.
  Uwieńczeniem uroczystości było rozdanie upominków przez przedstawiciela agencji ubezpieczeniowej panią Dorotę Kalitę, dyplomów oraz wykonanie pamiątkowych zdjęć.

Joanna Jośko

 

 

 

 

Dzień Życzliwości

   W tym roku nietypowo, bo podczas dyskoteki andrzejkowej, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości. Tradycyjnie nagrodzono najbardziej życzliwych uczniów w każdej klasie oraz najbardziej życzliwą klasę.
  Najbardziej Życzliwi Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2011/2012:
oddział zerowyJakub Król
klasa IRadek Kozak
klasa IIAndżelika Wożniak
klasa IIIJoanna Zając
klasa IV Anna Siczek
klasa VKamila Adamczyk
klasa VIPatryk Pruszkowski
  Najbardziej życzliwą klasę wybrali nauczyciele, w kategorii nauczanie początkowe została nią klasa I, zaś w kategorii IV – VI najbardziej życzliwą okazała się klasa VI.
  Nowym pomysłem organizatorów była w tym roku Księga Życzliwości, która pozwoliła na upamiętnienie podziękowań, pozdrowień i potoku życzliwych słów płynących w kierunku uczniów oraz nauczycieli.
  

Akademia Wolontariatu

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 ,,Charakteru nie urabia się w ciszy i spokoju…” – niezwykła lekcja historii.

   21 listopada 2011 r. w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja historii. Uczniowie mieli możliwość spotkania z Panem Stefanem Ludwikowskim.
Gość opowiedział o najbardziej tragicznych latach swojego życia, które podczas trwania II wojny światowej, spędził na przymusowych robotach w środkowych Niemczech.
Pan Ludwikowski mówił o kłamstwach propagandy, która szerzyła przekonanie, że Niemcy są słabym państwem, zaś Polska – potęgą militarną. W rzeczywistości było zupełnie inaczej. Ludność cywilna w latach 1939-1945 żyła w strasznych warunkach. Pan Stefan nawiązał do sytuacji miasta Lublina, które było kontrolowane przez okupanta co 20 minut, patrole były wszędzie, trwały łapanki, wywózki milionów Polaków w głąb Niemiec Hitlerowskich.
Gość spotkania opowiedział o swoim aresztowaniu przez patrol niemiecki, do którego doszło pewnego niedzielnego popołudnia w drodze do kina. Pan Stefan został przewieziony do łaźni wojskowej przy ul. Krochmalnej w Lublinie, następnie do Gimnazjum im. Marii Curie – Skłodowskiej na przesłuchanie. Stamtąd bezpośrednio do pociągu, bez możliwości powiadomienia rodziny, spakowania rzeczy osobistych. Stacją końcową były Niemcy.
W latach 1940 – 1945 pracował w niemieckim gospodarstwie rolnym, wykonując wszystkie prace polowe i gospodarcze. Jako przymusowy robotnik żył w nieludzkich warunkach, pracował od świtu do nocy, spał w oborze, za najmniejsze przewinienie był surowo karany.
Na swoim przykładzie pokazał uczniom sytuację wszystkich Polaków wywiezionych na przymusowe roboty do Niemiec (a były ich miliony). Ci ludzie nie mieli żadnych praw.
Pan Stefan Ludwikowski uświadomił słuchaczom, że żaden film, żadna książka nie są w stanie oddać obrazu zniewolonego narodu polskiego. Osoby, które nie przeżyły koszmaru okupacji, oderwania od ojczyzny i rodziny, nie zrozumieją tego, co przeżyły ponad 2 mln Polaków zesłanych na roboty do Niemiec.
Obecnie Pan Stefan Ludwikowski jest członkiem Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez IIII Rzeszę. Swoje wspomnienia i zdjęcie z VI zjazdu Delegatów tegoż stowarzyszenia wręczył na pamiątkę Pani Danucie Zółtowskiej Wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Bełżycach.
Spotkanie z Panem Stefanem Ludwikowskim było pełne wzruszeń i niezapomnianych przeżyć.

Małgorzata Goleman

   Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Święto niepodległości

   14 listopada 2011 r. odbył się uroczysty apel poświęcony 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
   Uczniowie klasy III pod kierunkiem p. Marioli Szczepańskiej przygotowali montaż słowno – muzyczny.
  Zostały w nim przypomniane najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania wolności po 123 latach niewoli. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych przodków najcenniejsze wartości zostały uratowane.
   Dziś, w dniu rocznicy odzyskania niepodległości musimy pamiętać, jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska. Data 11 listopada 1918 r. i postać Józefa Piłsudskiego to symbol miłości Ojczyzny, walki o jej wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

   Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Pamięci tych, którzy odeszli…

   Pierwsze dni listopada to czas szczególnej pamięci o tych, którzy odeszli. Na ich grobach palimy znicze, kładziemy kwiaty. Pamiętamy także o tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę.
W dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych uczniowie kl. VI uporządkowali teren wokół pomnika przy szkole, zapalili znicze i pomodlili się w intencji zmarłych.

   Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Konkurs różańcowy  

   Już po raz kolejny pani katechetka Izabela Rosińska zorganizowała w naszej szkole konkurs „Najładniejszy różaniec". Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością. Różańce wykonane były między innymi z kasztanów, żołędzi, owoców dzikiej róży, makaronu, szyszek, płatków śniadaniowych, cukierków, koralików, pestek owoców, a nawet z chleba. Wśród około 30 prac niełatwo było wyłonić ten najpiękniejszy różaniec. Kryteria, jakimi się kierowano to: pomysłowość, wkład pracy, estetyka wykonania.
Podczas szkolnego apelu wręczono nagrody:
Klasy I- III:
I miejsce – Andżelika Wożniak, kl. II (różaniec z żołędzi)
II miejsce –Katarzyna Gad, kl. II (różaniec z cukierków)
III miejsce –Joanna Arabska, kl. I (różaniec z pestek owoców)

Klasy IV – VI:
I miejsce –Patryk Miąc, kl. V (różaniec z chleba)
II miejsce - Dawid Gębal, kl. IV (różaniec z dzikiej róży)
III miejsce – Dariusz Arabski, kl. IV (różaniec z pestek owoców)
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!!!
 

   Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012 -

1 wrzesień 2011r.

SZKOŁA PODSTAWOWA, ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY - godz. 10:00

 

 

Archiwum aktualności 2010/11

 

Archiwum aktualności 2009/10

Archiwum aktualności 2008/09

Archiwum aktualności 2007/08

 
 

© Zespół Szkół nr 2 w Bełżycach