Szkoła podstawowa Gimnazjum Kontakt
 
 
Aktualności
Organizacja roku szkolnego
Samorząd Uczniowski
Oddział przedszkolny
Sprawdzian w kl. VI
Plan lekcji
Zajęcia pozalekcyjne
Galeria
Nasze miasto
Linki

 

 

Zobacz strony

MEN
Lubelskie Kuratorium Oświaty
OKE Kraków
WODN Lublin
CKE

www.eduseek.pl
gimnazjum.pl

Popieramy akcje

 

Szukaj w Google

 www

                                        Oddział przedszkolny

 

 

Wycieczka 3 - Latków do Mini ZOO w Wojciechowie - dnia 19.06.2015 r.

  

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 

 

 

Dzień Rodziców 4-latków

  

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 

 

DZIECIĘCE ZABAWY Z KOMPUTEREM...


DBAJMY O ZĘBY NASZYCH DZIECI...


WPŁYW MUZYKI NA ROZWÓJ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM...

 

 

 

 

   27.02.2015r Grupa dzieci 4-latków obchodziła Święto Babci i Dziadka. Dzieci z tej okazji przedstawiły doskonale wszystkim znaną bajkę pt.: „Czerwony Kapturek”. Nie była to jednak klasyczna wersja "Czerwonego kapturka", lecz pełna humoru, żartów i zaskakujących sytuacji historia, zaprezentowana przez małych aktorów, do którego przygotowała ich wychowawczyni Pani Dorota Gajowiak. Przedstawienie należało do bardzo udanych, a wywnioskować to można było po uśmiechach widocznych na twarzach dzieci i zebranych gości. Przedstawienie dostało takie pochwały, że dzieci zostały poproszone o ponowne zaprezentowanie bajki dla uczniów oddziału przedszkolnego i klas I-III. Honorowymi gośćmi obecnymi na przedstawieniach byli Dziadkowie dzieci czteroletnich oraz Pani Dyr. M. Wojnicka.

Opracowała: Dorota Gajowiak

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 

   30 stycznia w naszym przedszkolu odbył się Balik Karnawałowy. Dzieci w tym dniu przebrały się za postacie bajkowe. Były także konkursy oraz słodycze i owoce, czyli to, co dzieci lubią najbardziej. O słodkie zaplecze zadbali rodzice, za co bardzo dziękujemy!

 

Zobacz zdjęcia...

 

 

 


   

ZASADY REKRUTACJI DZIECI DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 IM. KRÓLOWEJ JADWIGI
W BEŁŻYCACH
na rok szkolny 2015/2016
 

zobacz...

 

 


   

SPOTKANIE OPŁATKOWE W PRZEDSZKOLU.

 „W grudniową cudną noc
staniemy przy stajence
w grudniową cudną noc
złączymy nasze ręce.
W grudniową cudną noc
gwiazdami niebo świeci
w grudniową cudną noc
przybyło Boże Dziecię”


    W grudniowy mroźny wieczór spotkaliśmy się na uroczystym spotkaniu opłatkowym. Spotkanie przygotowały wspólnie cztery grupy przedszkolne. Dzieci zaprezentowały wiersze , piosenki i tańce o tematyce zimowej i bożonarodzeniowej. Nastrój świąteczny udzielił się wszystkim gdy na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy kolędę i podzieliliśmy się opłatkiem . Nasi drodzy goście otrzymali skromne świąteczne upominki, a dzieci słodycze. Ten wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci.

Halina Korębska
Dorota Gajowiak
Izabela Czuryszkiewicz
Izabela Nagnajewicz.

 Zobacz zdjęcia...

 

 


   

 

Odwiedziny Mikołaja w Przedszkolu

 Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 

 


   

 

Dzień marchewki

   Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 

 


   

Pasowanie na przedszkolaka

   Dnia 23 października 2014 roku odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. Pasowanie na Przedszkolaka to pierwsza tak ważna uroczystość przedszkolna dla naszych pociech oraz pierwsza otwarta impreza, w której mogli uczestniczyć rodzice, dziadkowie, zaproszeni goście.
   Uroczystość rozpoczęła się powitaniem wszystkich przybyłych gości przez panią Dyrektor – Cecylię Król.
Zanim przystąpiono do ceremonii pasowania, dzieci przekonały wszystkich zaproszonych gości, o tym, że zasługują na miano PRZEDSZKOLAKA. Pięknie zaprezentowały się poprzez recytację, śpiew i taniec. Następnie z wielkim zaangażowaniem maluszki przedstawiły program artystyczny przygotowany przez wychowawczynie grup 3 i 4 latków panią Izabellę Nagnajewicz i panią Dorotę Gajowiak.
   Najważniejszym punktem uroczystości było przyjęcie przez dzieci pasowania, którego dokonała Pani Dyrektor. Każde dziecko dotknięte specjalnym , czarodziejskim ołówkiem, usłyszało słowa: "…PASUJĘ CIĘ NA PRAWDZIWEGO PRZEDSZKOLAKA..."
   Po akcie pasowania przedszkolaki na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplom i upominek.

   Przedszkolakom życzymy, aby nowy rozdział w ich życiu, w roli przedszkolaka przyniósł im wiele radości, samych pogodnych i przyjemnych chwil w gronie kolegów oraz ciekawych doświadczeń

Opracowała Dorota Gajowiak 

Zobacz zdjęcia...

 

 


   

Dzień Otwarty w przedszkolu

   W dniu 17.06.2014 odbył się w budynku przedszkolnym Dzień Otwarty dla przyszłych przedszkolaków . W tej imprezie uczestniczyli przybyli goście i dzieci z grupy trzylatków z panią wychowawczynią Dorotą Gajowiak.
    Spotkanie rozpoczęło się od zabaw swobodnych w sali pięciolatków. Następnie zaprosiłam dzieci na teatrzyk pacynek . Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało i było okazją do rozmowy o bezpieczeństwie i zasadzie na rozmawiania z nieznajomymi i nie brania od nieznajomych słodyczy.
    Po spektaklu zaprosiłam dzieci do zabaw plastycznych. Dzieci samodzielnie wybierały technikę plastyczną . Miały do wyboru malowanie farbami akwarelowymi lub pracę przestrzenną z różnorodnych materiałów. Po zakończeniu zabaw plastyczno – konstrukcyjnych zaprosiłam dzieci do zabaw ruchowych przy muzyce z wykorzystaniem kolorowych chustek i chusty animacyjnej. Na zakończenie imprezy dzieci mogły uczestniczyć w wyścigach na torze przeszkód w sali trzylatków.
    Roześmiane buzie wszystkich dzieci świadczyły o tym , że impreza się udała i dostarczyła wszystkim wiele radości .

Halina Korębska

 Zobacz zdjęcia...

 

 


   

Przedszkolaki w bibliotece – spotkanie 3

   W miesiącu czerwcu po raz ostatni w tym roku szkolnym spotkaliśmy się w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Bełżycach. Tematem spotkania były motyle. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania przez panią bibliotekarkę książki o przygodach gąsieniczki Emilki , która zamieniła się w motyla. Następnie dzieci z pomocą rodziców wykonywały motyle z różnorodnych materiałów.
  Spotkanie to przyniosło wiele radości dzieciom i rodzicom . Mamy nadzieję , że będziemy kontynuować spotkania w przyszłym roku szkolnym.

Halina Korębska

 Zobacz zdjęcia...

 

 


   

DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU

 

 

 Zobacz zdjęcia...

 

 


   

KOLOROWE DNI W PRZEDSZKOLU

 dzień czerwony...

dzień biały...


dzień zielony...

dzień żółty...

 

 


   

Dzień matki


 


Zobacz zdjęcia...

 

 


   

Dzień rodziców - maluchy


 


Zobacz zdjęcia...

 

 


   

Przedszkolaki na Komisariacie Policji i w Urzędzie Pocztowym


  Majowa , słoneczna pogoda sprzyja wyprawom na świeżym powietrzu. 27maja wyruszyliśmy na wycieczkę do Bełżyc.
Pierwszym miejscem do którego udaliśmy się był Komisariat Policji w Bełżycach. Na wstępie dzieci obejrzały stanowisko dyżurnego . Następnie zwiedziliśmy pomieszczenia komisariatu . W gabinecie komendanta czekało nas miłe i serdeczne spotkanie z panem komendantem i słodki poczęstunek. Każde dziecko mogło przymierzyć czapkę i poczuć się jak prawdziwy policjant. Po wyjściu z budynku komisariatu dzieci oglądały samochody policyjne i inny sprzęt . To spotkanie sprawiło ,że dzieci będą zawsze traktowały policjantów jako osoby przyjazne , godne zaufania , służące pomocą i wsparciem w trudnych sytuacjach.
  Drugim miejscem do którego udaliśmy się był Urząd Pocztowy w Bełżycach. Dzieci oglądały pomieszczenia poczty i słuchały opowiadania o pracy listonoszy i innych pracowników poczty. Dzieci mogły się przekonać jak trudna jest praca listonosza przymierzając jego torbę , która choć pusta , okazała się duża i ciężka . Obejrzeliśmy inne pomieszczenia służące do segregowania listów i przesyłek przed dostarczeniem ich do adresatów. Pobyt na poczcie był okazją do utrwalenia wiadomości dzieci na temat prawidłowego adresowania listów i przesyłek a także konieczności znajomości własnego adresu.

Halina Korębska


Zobacz zdjęcia...

 

 


   

Dzień Mamy w grupie pięciolatków.


  „Podaruję mamie kosz wiosny
Pierwiosnkowy , fiołkowy , radosny.
Ze wstążkami , z motylkami , ze świerszczem
By wieczorem śpiewał jej wiersze .
Kosz z kaczeńcem , kosz z tulipanem
By jej mówił – dzień dobry – nad ranem.
By pachniał słodko jak cynamon.
Weź ode mnie taką wiosnę mamo.”  W dniu 30 maja obchodziliśmy uroczyście Dzień Matki . Dzieci przygotowały program artystyczny składający się z wierszy i piosenki . Wiersze i piosenka nawiązywały do uroczystości a jednocześnie podkreślały piękno przyrody , zwłaszcza kwiatów. Uroczystość ta stała się jednocześnie podsumowaniem realizowanego przez nas projektu przyrodniczo – ekologicznego „Mój zielony przyjaciel”.
  Po programie artystycznym przyszedł czas na życzenia i uściski . Mamy dostały w prezencie pelargonie , które będą ozdobą domu .

Halina Korębska


Zobacz zdjęcia...

 

 


   

Przedszkolaki na wycieczce do Lublina. 


  W piękny i słoneczny kwietniowy dzień wyruszyliśmy na wycieczkę do Lublina . Pierwszym punktem programu było przedstawienie „Tymoteusz i Łobuziaki” w teatrze Andersena. Dzieci były bardzo zainteresowane spektaklem i żywo reagowały na występy aktorów . W czasie przedstawienia i przerw dzieci mogły bezpośrednio poznać pojęcia związane z teatrem np. scena , widownia , aktorzy , scenografia i inne. Dla dzieci spektakl pozostał wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem . Po spektaklu pojechaliśmy do Magic Park – placu zabaw dla dzieci . Tu dzieci miały okazję wyładować nagromadzoną energię . Czas zabawy minął szybko i nadeszła pora powrotu . Dzieci jeszcze długo po powrocie wspominały wycieczkę i wspaniałą zabawę.

Halina Korębska
Izabela Nagnajewicz
Dorota Gajowiak
Izabela Czuryszkiewicz.


Zobacz zdjęcia...

 

 


   

Przedszkolaki na wycieczce do straży pożarnej.  


  Wycieczkę do straży pożarnej planowaliśmy od dawna . Wykorzystaliśmy kilka godzin bez deszczu i wycieczka stała się faktem. Na początku wycieczki oglądaliśmy eksponaty w izbie pamięci . Był tam sprzęt strażacki z dawnych lat, sztandary , dokumenty i inne pamiątki . Dzieci z ciekawością oglądały eksponaty i zadawały wiele pytań . Następnie oglądaliśmy współczesny sprzęt strażacki – samochody . ubrania do akcji gaśniczych , węże , pompy , aparaty tlenowe. Dzieci miały okazję przymierzyć strażacki hełm i obejrzeć wnętrze samochodu strażackiego . Wycieczka stała się tematem rozmów i inspiracją do zabaw w dzielnych strażaków.

Halina Korębska
Izabela Nagnajewicz.


Zobacz zdjęcia...

 

 


   

Wizyta Pani Wiosny w przedszkolu.

   „Spojrzał w okno mały Paweł
a w ogrodzie wiosna.
Świeżą trawę , przebiśniegi
w koszu nam przyniosła.
Obudziła pąki kwiatów
w parku i w ogrodzie .
Zapomnijcie moi mili
o śniegu i chłodzie.
Pożyczyła od słoneczka
garść ciepłych promieni
Gdy ogrzeje nimi ziemię
świat się zazieleni.”


  Nie tylko za oknem możemy dostrzec oznaki wiosny. W dniu 27 marca do przedszkola przybył długo oczekiwany gość – Pani Wiosna. Pani Wiosna powitała dzieci uśmiechem i wierszem. Zaciekawione dzieci wymieniały pierwsze zwiastuny wiosny – krokusy , przebiśniegi , zawilce , stokrotki, ciepło słońca , zieleń traw , powracające z ciepłych krajów ptaki. Dzieci podzielone na trzy grupy miały za zadanie określić za pomocą jakich zmysłów mogą odczuwać oznaki wiosny. Następnie Pani Wiosna zaprosiła dzieci do zabawy z chustą animacyjną , która miała chronić dzieci przed „wiosennym deszczem”. Po zabawie Pani Wiosna zadawała dzieciom zagadki. Dzieci słuchały uważnie i odgadywały je bez trudu. Potem była zabawa ruchowa przy piosence „ W marcu jak w garncu”. Dzieci odpoczywały a Pani Wiosna rozpoczęła następną zabawę w niedokończone słowa. Pani Wiosna rozpoczynała pierwszą sylabę słowa a dzieci miały za zadanie je dokończyć . Przy piosence „ Taniec chmurek” dzieci bawiły się znakomicie maszerując , klaszcząc , machając kolorowymi chustkami. Po zabawie przy piosence nadszedł czas na zadania matematyczne. Wiosenny wiatr rozrzucił po sali kwiaty . Na kilku kwiatach umieszczone zostały cyfry od 0 do 10 . Zadaniem dzieci było je odnaleźć i ułożyć w kolejności od najmniejszej do największej. Na zakończenie spotkania z Panią Wiosną dzieci zabrały się do pracy i w przygotowanych doniczkach z ziemią posiały ziarna owsa. Za kilka dni w doniczkach zazieleni się trawka – kolejna oznaka wiosny.


Zobacz zdjęcia...

 

 


   

 

Bal Karnawałowy Przedszkolaków 
 

 

 

Zobacz zdjęcia...

 

 

 


   

 

Dzień Babci i Dziadka

  W dniu 11.02.2014 grupa dzieci 6- Letnich z Oddziału Przedszkolnego gościła swoje kochane babcie i kochanych dziadków. Przedszkolacy przygotowali przedstawienie, w którym wyrazili swą wielką miłość do babć i dziadków. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.
  Dla swoich bliskich dzieci przygotowały drobne upominki w postaci laurek. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersze i piosenki, mogły wyrazić kochanym
babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.


Izabela Czuryszkiewicz

 

Zobacz zdjęcia...

 

 


   

 

   „Jak dobrze, że są święta, które godzą wszystkich,
Kiedy ludzie i zwierzęta są nam drodzy, bliscy.
Jak dobrze, że są święta i życzenia miłe,
Aby każdy rok pamiętał te cudowne chwile.
A zatem prosimy niech każdy posłucha
I w radosnym nastroju niech nadstawi ucha.
Uczcijmy pieśniami i swymi sercami
Boga między mami.’’

 

  Tymi słowami 10.01.2014r. dzieci 4- Letnie z Punktu Przedszkolnego rozpoczęły przedstawienie ,, Jasełek ‘’ przygotowane dla swoich bliskich. Życząc wszystkim zdrowia , radości, szczęścia w Nowym Roku. Mali aktorzy w cudownych strojach spisali się na medal. Wielkie brawa!!!!


Izabela Nagnajewicz

 

Zobacz zdjęcia...

 

 


   

SPOTKANIE OPŁATKOWE W GRUPIE PIĘCIOLATKÓW

   „Świeć gwiazdeczko mała , świeć !
Do Jezusa prowadź mnie. ”

 

  W miesiącu grudniu szczególnie mocno odczuwamy potrzebę bycia z rodziną i najbliższymi. W atmosferze oczekiwania na święta Bożego Narodzenia przygotowałam spotkanie naszej przedszkolnej rodziny. Od wielu lat przygotowuję spotkania opłatkowe , jednak każdego roku mają inny , niepowtarzalny urok.
  Przygotowania do tej uroczystości rozpoczęłam od przygotowania scenariusza uroczystości ze szczególnym uwzględnieniem przedstawienia „Jasełka”. Scenariusz „Jasełek” napisałam samodzielnie , dostosowując tekst do potrzeb i możliwości dzieci. Dobrałam też odpowiednią muzykę ,a także opracowałam ilustrację ruchową kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Po rozdzieleniu ról rozpoczęliśmy próby, które trwały kilka tygodni. Dzieci z dużą radością i zaangażowaniem wcielały się w role poszczególnych postaci.
  Odpowiednio wcześniej zadbałam o świąteczny wystrój sali przedszkolnej , wykonałam elementy ozdobne nawiązujące do tematyki świątecznej i podkreślające uroczysty charakter spotkania opłatkowego.
  Na kilka dni przed uroczystością powstała scenografia – rozgwieżdżone niebo , gwiazda betlejemska, choinka i żłóbek z siankiem na którym leży Dzieciątko.
  W przedświąteczne popołudnie do naszej sali przybyli rodzice. Świąteczny wystrój sali , pięknie przystrojony stół wigilijny oraz magia lampek choinkowych wprowadziła niezwykłą atmosferę już od progu przedszkola.
  Drżącym ze wzruszenia i emocji głosem powitałam wszystkich przybyłych na uroczystość. Rozpoczęło się przedstawienie. Uśmiechnięte aniołki , dumni królowie , skromni pasterze oraz Maria i Józef wierszem i kolędą zachwycili wszystkich.
  Po zakończeniu przedstawienia zgodnie z piękną polską tradycją podzieliliśmy się opłatkiem a szeptane życzenia rozgrzały serca wszystkich .Poczuliśmy się jedną , wielką rodziną. Na zakończenie wszyscy usiedli do stołu ze smakołykami przygotowanymi przez rodziców.
  Wspomnienia tych magicznych chwil będą jeszcze długo tematem serdecznych rozmów . Z radością oczekujemy kolejnych takich spotkań.


„Kiedy się rodzi dziecko
To Pan Bóg się uśmiecha
Kochajcie wszystkie dzieci
Bo im miłości trzeba”


Halina Korębska

 

Zobacz zdjęcia...

 

 


   


 

ZABAWY Z PANIĄ ZIMĄ

   17 grudnia w słoneczne przedpołudnie przybył do przedszkola niespodziewany gość – Pani Zima. W spotkaniu wzięły udział dzieci trzyletnie i pięcioletnie. Pani Zima powitała dzieci wierszem i rozmawiała z nimi o ich ulubionych zabawach zimowych .
  Po rozmowie Pani Zima zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy ruchowej przy muzyce „Zaczarowane śnieżynki” . Pani Zima wzięła swoją różdżkę i wypowiedziała zaklęcie: „ Zimowej wróżki to czary , kiedy różdżka dotknie skroni , wnet w śnieżynkę się zamienisz”. Dzieci tańczyły w rytm muzyki , kiedy Pani Zima dotknęła dziecko różdżką zamieniało się w śnieżynkę i siadało na podłodze. Po krótkiej zabawie zostało czworo dzieci , które miały za zadanie ustawić się od najmniejszego do największego.
Pani Zima zaprosiła dzieci do kolejnej zabawy. Dzieci ustawiły się w parach i powtarzały tekst wykonując odpowiednie ruchy:
Hu, hu , ha – 3 uderzenia płasko w prawe dłonie
Hu , hu, ha - 3 uderzenia płasko w lewe dłonie
Zima wcale , zima wcale – podskoki w kółeczku
Nie jest zła , nie jest zła – tupanie 6 razy i zmiana partnera w parze.
Po zabawie Pani Zima przygotowała dla dzieci zagadki o śniegu , mrozie , bałwankach , sankach i nartach.
  Po zagadkach – kolejna zabawa. Pani Zima dzwoniła dzwoneczkiem a dziecko z zawiązanymi oczami poruszało się w kierunku z którego dobiegał dźwięk.
Następne zadanie przeznaczone było dla pięciolatków. Pani Zima rozsypała śnieżynki . Dzieci miały za zadanie wybrać te , oznaczone cyframi od 1 do 6 i ułożyć je we właściwej kolejności. Po wykonaniu zadania dzieci odwróciły śnieżynki i z pomocą wychowawczyni odczytały słowo : „Bałwan”.
  Był to wstęp do wspólnej zabawy przy piosence: „Bałwankowa rodzina”.
Zabawa w śnieżki to jedna z ulubionych zabaw zimowych dzieci. Pani Zima zaproponowała dzieciom zabawę z wykorzystaniem papierowych „śniegowych kul”. Dzieci zostały podzielone na dwa zespoły. Przez środek sali przebiegała linia , której nie wolno było przekroczyć. Na sygnał dzieci rozpoczęły rzucanie śnieżkami . Na hasło – stop- kończyły zabawę. Wygrywał ten zespół , który miał mniej śniegowych kul po swojej stronie.
  Następnie odbyła się zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence „Sanna”.
Zimą na śniegu można zobaczyć wiele śladów ludzi i zwierząt. Pani Zima zaproponowała dzieciom zabawę „Chodzimy po śladach”. W budynku przedszkola zostały ułożone cztery dróżki ze „śladów stóp” wyciętych z kolorowego kartonu. Czworo dzieci podążało za tymi śladami. Na końcu każde z nich znalazło zagadkę – obrazek ze śladami jakiegoś zwierzęcia. Wszystkie dzieci wspólnie odgadywały czyje to mogą być ślady.
  Kolejną zabawą była „Jazda na nartach”. Na przygotowanych deseczkach – nartach ustawiło się troje dzieci. Miały za zadanie jednocześnie poruszać nogami tak, aby przesuwać się do przodu.
Na zakończenie Pani Zima zaprosiła dzieci do zajęć plastycznych. Z masy solnej i ozdób dzieci miały za zadanie ulepić bałwanki.
  Po skończonej pracy dzieci pożegnały miłego gościa – Panią Zimę i zaprosiły ją do przedszkola za rok.


Halina Korębska

Dorota Gajowiak
 

Zobacz zdjęcia...

 

 


   


 

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE – SPOTKANIE II

 Długie zimowe wieczory zachęcają do spędzania czasu w domu , w gronie rodzinnym . Jednym ze wspaniałych sposobów wspólnego spędzania czasu jest czytanie książek. Pragnąc przypomnieć o tym dzieciom i rodzicom zorganizowałam spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bełżycach. Spotkanie to odbyło się 10 grudnia 2013 r. W zimowy wieczór spotkaliśmy się wspólnie w bibliotece. Dzieci z zainteresowaniem oglądały książki i wspólnie z rodzicami wybierały te, które wypożyczą do domu. Ze względu na porę roku i zbliżające się święta Bożego Narodzenia panie bibliotekarki przygotowały dla dzieci niespodziankę. Spotkanie rozpoczęło się oczywiście od czytania . Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę „Magia Świąt” o przygotowaniach i przeżywaniu tradycji związanych ze świętami. Kolejną radosną niespodzianką dla dzieci były zajęcia plastyczne. Mimo ,że wokół nie było niestety śniegu zaproponowałam dzieciom i rodzicom wspólne „lepienie bałwanków” z różnorodnych materiałów. Wszyscy bawili się doskonale – i dzieci i mamy. Zrobione własnoręcznie bałwanki będą ozdobą w domach dzieci a jednocześnie przypomnieniem o wspólnie przeżytych , radosnych chwilach. Na zakończenie spotkania dzieci wypożyczyły książki do czytania w domu . Wypożyczyliśmy także książki do czytania w przedszkolu.
  Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne spotkanie w bibliotece.


Halina Korębska

 

Zobacz zdjęcia...

 

 


   
 

 MIKOŁAJKI 2013


   
 

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 

 
 

„KOLCZATEK”

 W roku szkolnym 2013/14 realizujemy projekt przyrodniczo – ekologiczny „Mój zielony przyjaciel”.
Realizując treści edukacyjne zawarte w projekcie dzieci poznawały świat przyrody , a zwłaszcza świat roślin min. drzewa rosnące w otoczeniu przedszkola i nie tylko.
 Dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać drzewa liściaste ( klon, jesion, dąb, kasztanowiec, lipę , jarzębinę, leszczyna) oraz iglaste ( świerk, sosna , modrzew). Dzieci poznawały także owoce i nasiona drzew liściastych i iglastych. W czasie spacerów prowadziliśmy bezpośrednią obserwację drzew , omawialiśmy ich wygląd , zwracaliśmy uwagę na zmiany w kolorystyce liści związane z jesienią. Dzieci w czasie tych zajęć uczyły się wyróżniać części drzewa : korzenie , pień , koronę drzewa – konary , gałęzie i liście. Na zajęciach omawialiśmy las jako ekosystem – miejsce dla roślin i zwierząt.
  Postanowiliśmy posadzić nasze własne drzewo , które będzie rosnąć razem z dziećmi. Dzięki pomocy rodziców udało nam się tego dokonać.
  Pięknego październikowego dnia wspólnie i z pomocą rodziców posadziliśmy nasze drzewko. Piękny , mały świerk srebrny został przez dzieci nazwany „Kolczatek”. Wszystkie dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w sadzeniu drzewka. W ciągu następnych dni dzieci często podchodziły do Kolczatka i sprawdzały „czy dobrze się czuje” na naszym placu zabaw .
  Dziękujemy wszystkim rodzicom , a szczególnie pani Monice Rogali , pani Karolinie Żuchnik i panu Zbigniewowi Iwaniakowi bez pomocy których Kolczatek by u nas nie zamieszkał. Mamy nadzieję , że uda nam się posadzić więcej drzew i krzewów na naszym placu zabaw, aby cieszyły oczy dzieci swoim pięknem i dawały cień w upalne dni.


Halina Korębska

 

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 Mali czytelnicy


" Nikt nie rodzi się czytelnikiem,
czytelnika trzeba wychować”...

 Według rozporządzenia MENiS z dn. 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego głównym celem edukacyjnym na pierwszym etapie edukacji jest „Wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia…”.

Czytaj więcej...

 

 


   
 

 PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE – SPOTKANIE I


    W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy cykl spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bełżycach.
Pierwsze spotkanie odbyło się 14 października 2013 r.
  W godzinach popołudniowych dzieci wspólnie z rodzicami przybyli do biblioteki mieszczącej się w budynku Miejskiego Domu Kultury w Bełżycach. Na wstępie z rodzicami i z dziećmi spotkała się p. Emilia Więcko – Kozak , która prowadzi zajęcia plastyczne dla dorosłych i dla dzieci . Przedstawiła szeroką ofertę domu kultury dla dorosłych i dla dzieci.
  Następnie rozpoczęło się spotkanie w bibliotece. Z ogromnym zaciekawieniem i zainteresowaniem dzieci weszły do pomieszczeń biblioteki. Pani bibliotekarka z uśmiechem zapraszała wszystkich do środka . Dzieci usiadły dookoła stołów na których leżały przygotowane dla nich książki. Pani bibliotekarka bardzo ciekawie opowiadała o pracy biblioteki , o tym w jaki sposób można korzystać z jej zbiorów i o zasadach zachowania się w bibliotece i w czytelni. Zaprezentowała dzieciom różne rodzaje książek i czasopism. Wspólnie z przedszkolakami omówiliśmy zasady obchodzenia się z książkami w domu . Dzieci z powagą i skupieniem składały przyrzeczenie małego czytelnika w którym zobowiązały się do systematycznego korzystania z biblioteki , dbania i szanowania wypożyczonych książek i zwracania ich w terminie.
  Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z rodzicami wybrały książki , które chciały wypożyczyć do domu. Wypożyczyliśmy także książki do czytania w przedszkolu.
  Spotkanie to było dla dzieci ogromnym przeżyciem i dzięki zaangażowaniu i wsparciu rodziców powiększyło się grono miłośników książek.


Halina Korębska

 

Zobacz zdjęcia...

 

 


   
ARTYKUŁ  Dojrzałość szkolna...

ARTYKUŁ  Czytanie książek - co w nas zmienia...

ARTYKUŁ  Ekologia w przedszkolu...

 

 

 

 SPOTKANIE Z PANIĄ JESIENIĄ


    Z żalem żegnamy lato . Dni są coraz krótsze i chłodniejsze. W przedszkolu jesień może być ciekawa i kolorowa. Tego dnia do dzieci z grupy trzylatków i pięciolatków przyszedł niezwykły gość – Pani Jesień. Pani Jesień przywitała dzieci i przyniosła kosz swoich skarbów.
Stawiam tutaj swoje dary
mam ich wiele , wprost bez miary
Są owoce na schrupanie
Mam warzywa – smaczne , zdrowe
A na dnie kosza są jesienne liście
Takie dary ja przynoszę
I o uśmiech pięknie proszę.
   Pani Jesień pokazała dzieciom co przyniosła w koszu. Dzieci rozpoznawały warzywa i owoce a także liście , szyszki , żołędzie i kasztany. Pani Jesień poczęstowała dzieci owocami . Potem przyszedł czas na wspólną zabawę przy piosence „Ogórek wąsaty”.
  Następnie dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne pory roku , omawiały je i rozpoznawały obrazki przedstawiające jesień.
   Pani Jesień zadawała dzieciom zagadki .Dzieci słuchały uważnie i podawały rozwiązania .
Pani Jesień rozsypała na dywanie kolorowe liście . Dzieci wykorzystały je do pracy plastycznej . Ozdabiały nimi postać Pani Jesieni narysowaną na kartonie.
   Na zakończenie spotkania Pani Jesień zostawiła dzieciom swój kosz ze skarbami i obiecała , że wróci do nich za rok.
   To spotkanie z miłym gościem dzieci zapamiętają na długo.


Halina Korębska
Dorota Gajowiak

 

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 Przedszkolaki w Wojciechowie.


    18 czerwca wczesnym rankiem wyruszyliśmy na wycieczkę . W wycieczce wzięły udział dwie grupy : sześciolatki z Oddziału Przedszkolnego i czterolatki z Punktu Przedszkolnego „Malucholandia”. Odwiedziliśmy Mini Skansen „Wojciechowsko Zagroda’.
  Na samym początku dzieci oglądały gospodarstwo rolne z dawnych czasów. Pani gospodyni zaprowadziła dzieci do stodoły , gdzie oglądały dawne narzędzia i maszyny rolnicze. Dzieci obejrzały jak dawniej młócono cepami i mogły spróbować jak robiono mąkę przy pomocy kamiennych żaren. Oglądaliśmy dawną studnię i dzieci próbowały jak dawniej prano odzież przy pomocy tary i kijanki. Pani gospodyni zaprosiła nas do domu . Dzieci bardzo zaciekawiła podłoga z gliny czyli klepisko. Dzieci dowiedziały się ja dawniej pieczono chleb i oglądały piec chlebowy. W izbie dzieci oglądały stare wyposażenie chaty wiejskiej – łóżka , stoły , skrzynie i kufry, a także wiszące pod sufitem ozdoby – pająki ze słomy i bibuły. Pani gospodyni zaprezentowała dzieciom kołowrotek i warsztat tkacki oraz pokazała w jaki sposób kobiety dawniej tkały odzież i inne rzeczy. Dzieci bardzo zainteresowały zabawki z drewna i wikliny . Dowiedziały się także w jaki sposób ogrzewano dom, w jaki sposób oświetlano go lampami naftowymi i jak dawniej przechowywano żywność bez użycia lodówki.
  Po zwiedzeniu gospodarstwa dzieci mogły wziąć udział w ubijaniu mała w maselnicy a następnie spróbować chleba ze zrobionym przez siebie masłem i świeżym domowym serem. Wokół gospodarstwa znajdował się plac zabaw na którym dzieci spędziły miło czas . Mogły obserwować z bliska kozy , owce ,kury i konia. W pobliżu znajdowały się pola uprawne i warzywnik.
  Następną atrakcją było dla dzieci własnoręczne wykonanie misek z gliny. Dzieci bawiły się doskonale i z dumą zabrały miski podpisane ich imionami do domu .
  Na zakończenie naszego pobytu w Wojciechowie odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek.
Wycieczka bardzo wzbogaciła wiadomości dzieci na temat tradycji i kultury ludowej regionu lubelskiego . Miały okazję dowiedzieć się jak wyglądało codzienne życie i praca na dawnej wsi. Wycieczka dostarczyła dzieciom okazji do miłych przeżyć i pozostawi niezatarte wspomnienia na długo.

Opracowały:
Halina Korębska
Dorota Gajowiak

 

Zobacz zdjęcia 6- latki...       Zobacz zdjęcia 4-latki...

 

 

 

 Wycieczka Przedszkolaków do Mini Zoo w Turce


    14 czerwca 2013r. nasze kochane maluchy (3- Latki i 5-Latki) pojechały na wycieczkę do Mini Zoo. Wrażenia były ogromne. Dzieci z zaciekawieniem oglądały zwierzątka , spacerowały po parku, bawiły się na placu zabaw i na trampolinie. Przedszkolaki bardzo wytrwale pokonywały Park Linowy. Były również pieczone kiełbaski. Zadowolone chociaż bardzo zmęczone wróciły do Bełżyc.
 

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 DZIEŃ RODZINY W GRUPIE SZEŚCIOLATKÓW.


    W miesiącach maju i czerwcu obchodzimy wiele rodzinnych świąt : Dzień Matki , Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Z tej okazji sześciolatki zaprosiły rodziców aby wspólnie świętować Dzień Rodziny.
   27 maja zaproszeni rodzice odwiedzili przedszkole. Dzieci przygotowały dla nich w upominku wiersze i piosenki. Wszystkie dzieci bardzo się starały , aby spotkanie było bardzo uroczyste . Z uśmiechem i miłością słowami wierszy i piosenek dzieci starały się wyrazić swoje uczucia i emocje .
   Po części artystycznej przyszła pora na prezenty. Rodzice otrzymali od dzieci dyplomy dla najlepszych rodziców na świecie . Tajemnicza wróżka zadbała , aby dzieci również otrzymały upominki z okazji ich święta.
   Po uściskach i życzeniach wszyscy zasiedli razem do stołu ze słodkimi przysmakami.
Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci.

Halina Korębska.
 

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 ROK Z EKOLOGIĄ W PRZEDSZKOLU.


    Ekologia jest ważnym elementem wychowania i nauczania w przedszkolu. W ciągu roku omawiamy wiele zagadnień związanych z problematyką ekologiczną. Są to min.
 Poznawanie zagrożeń dla środowiska przyrodniczego wynikających z niszczycielskiej działalności człowieka;
 Nieniszczenie roślin ;
 Pomaganie zwierzętom np. dokarmianie ptaków ;
 Wrzucanie śmieci do kosza – segregacja i recykling;
 Szanowanie wody - obieg wody w przyrodzie , sposoby jej oszczędzania ;
 Rozumienie określeń – rośliny i zwierzęta chronione;
 Poznanie sposobów dbania o środowisko.
   W grudniu dzieci z oddziału sześciolatków : Krzysztof Gradowski , Lena Kamińska i Wiktoria Obel wzięły udział w konkursie przyrodniczo – ekologicznym „Mały ekolog” i zajęły II miejsce. Konkurs organizowała Szkoła Podstawowa we Wronowie . Dzieci miały możliwość wykazania się wiedzą min. na temat segregacji śmieci , oszczędzania wody , dokarmiania zwierząt, roślin leśnych , dostosowania ubioru do pory roku. Równocześnie SP we Wronowie organizowała konkurs plastyczny „Moja planeta – mój dom” . W tym konkursie I miejsce zajęła Aleksandra Wróblewska a III miejsce Sandra Marchewka , wyróżnienie otrzymała Julia Raś.
   W kwietniu dzieci : Julia Raś i Aleksandra Raś wzięły udział w VIII Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej „Śpiewajmy z przyrodą” , organizowanym przez Samorządowe Przedszkole Publiczne w Bełżycach.
   Również w miesiącu kwietniu dzieci brały udział w konkursie plastycznym „ Przyroda pędzlem malowana” organizowanym przez Przedszkole Miejskie w Poniatowej. W tym konkursie wyróżnienia otrzymały : Wiktoria Obel i Kamila Bogusz.
  Z okazji Dnia Ziemi przygotowaliśmy przedstawienie „Krasnoludki _Ekoludki” , które zaprezentowaliśmy publiczności szkolnej . Mamy nadzieję , że wiersze i piosenki , a przede wszystkim krasnoludkowe rady zostaną w pamięci naszych widzów na dłużej.

Opracowała : Halina Korębska.
 

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 DZIEŃ MARCHEWKI


   W czwartek 25.04.2013r w naszym przedszkolu było pomarańczowo - witaminowo , ponieważ wychowawczynie grupy 4 i 5 latków pani D. Gajowiak oraz I.Czuryszkiewicz przygotowały dla swoich podopiecznych Dzień Marchewki.
  Celem święta było: przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury, szczególnie marchewki w różnych postaciach. Na początku wszystkie przedszkolaki podążały tropem ukrytych marchewek, by zdobyć jak najwięcej informacji na ich temat . Dzieci inscenizowały piosenkę pt. „Urodziny marchewki”, oraz brały udział w konkursach, zabawach, tańcach i pracach plastycznych przygotowanych przez nauczycielki. Po tańcach i zabawach nie obyło się bez degustacji ciasta i soku z marchwi, chrupania surowej marchewki.
  Śmiechu było co niemiara - ale o to właśnie chodziło, żeby ten dzień był inny od wszystkich marchewkowy, zakręcony... Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe, piękne i uśmiechnięte.
 

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

 Pożegnanie zimy 2013


   21 marca 2013r. grupa dzieci 3 i 5 -Letnich z Punktu Przedszkolnego przy ZS nr 2 w Bełżycach uroczyście pożegnała Zimę. Teraz tylko kilka czarodziejskich zaklęć i Wiosna na pewno przyjdzie. Z utęsknieniem na nią czekamy.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 Wizyta Stomatologa


   04.03.2013r. nasze przedszkole odwiedziła Pani Stomatolog, która pokazała dzieciom, w jaki sposób należy prawidłowo czyścić zęby, wyjaśniła co robić by zapobiegać próchnicy, a także jak postępować w razie, gdy ząb wymaga leczenia. Miłe podejście Pani Doktor bardzo zaciekawiło dzieciaków, które odważyły się pokazać swoje ząbki! Przedszkolaki dowiedziały się również jakie pokarmy i napoje szkodzą a jakie wzmacniają zęby. Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały od Pani Stomatolog dyplomy i obiecały dbać o swoje ząbki.

Zobacz zdjęcia...

Malucholandia...

 

 

 

 

 Tłusty Czwartek 07.02.2013


   „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" – tak mówi staropolskie przysłowie. Tłusty Czwartek to z całą pewnością jedna z najsłodszych polskich tradycji. Dzieci wysłuchały wiersza Władysława Broniewskiego „Tłusty Czwartek” oraz dowiedziały się, co oznaczają pojęcia: „tłusty czwartek” oraz „zapusty”. W ten słodki dzień w przedszkolu łasuchowaliśmy, głośno mlaskaliśmy i oblizywaliśmy się ze smakiem.

Zobacz zdjęcia...

Malucholandia...

 

 

 

 

 Bal karnawałowy 31.01.2013


   „W królestwie bajek” - pod takim hasłem 31.01.2012r odbył się bal przebierańców. Sala przedszkolna wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona kolorowymi łańcuchami, serpentynami i balonami. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje.

 

Zobacz zdjęcia...

Malucholandia...

 

 

 

 

 Przedstawienie Zimowe z okazji Dnia Babci i Dziadka 29.01.2013
  

Zobacz zdjęcia...

Malucholandia...

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do teatru i Magic parku 18.01.2013r
  

Zobacz zdjęcia...

Malucholandia...

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka


   25.01.2013r. grupa dzieci 3- Letnich gościła w Przedszkolu swoje kochane Babcie i kochanych Dziadków. Dzieci przygotowały krótki program artystyczny, wręczyły dziadkom i babciom przygotowane wcześniej upominki. Uroczystość ta połączona była ze słodkim poczęstunkiem oraz z zabawami muzyczno- ruchowymi dla wszystkich zebranych dzieci i przybyłych gości.
  Wszystkim Babciom i Dziadziom życzymy dużo, dużo zdrowia , pomyślności i radości na każdy dzień życia.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE W GRUPIE SZEŚCIOLATKÓW

„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdkę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego , żeby się uczyć miłości od Pana Jezusa.
Dlatego , żeby podawać sobie ręce.
Dlatego , żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.”

Ks. Jan Twardowski


   Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze polskie święta. Od wielu lat w czasie świątecznym dzieci i rodzice z oddziału przedszkolnego spotykają się aby podzielić się opłatkiem. Tak było w tym roku. 18 grudnia w mroźny i śnieżny wieczór zebraliśmy się wspólnie aby celebrować świąteczną atmosferę.
   Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia „Jasełka” w wykonaniu dzieci. Po przedstawieniu mali artyści zostali nagrodzeni zasłużonymi brawami. Wychowawczyni grupy złożyła wszystkim rodzicom i dzieciom świąteczne życzenia.


„Wesołych Świąt !
Bez zmartwień
Z barszczem , z grzybami , z karpiem
Z gościem co niesie szczęście
Czeka nań przecież miejsce.
Wesołych Świąt!
A w Święta
Niech się snuje kolęda
I gałązki świerkowe
Niech Wam pachną na zdrowie.
Wesołych Świąt !
A z Gwiazdką –
Pod świeczek łuną jasną
Życzcie sobie – najwięcej :
Zwykłego , ludzkiego szczęścia.”
W. Melzacki.


   Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie indywidualne życzenia. Na wszystkich czekał już świątecznie zastawiony stół z mnóstwem smakołyków. Wspólnie spędzony czas zbliżył wszystkich , a muzyka i słowa kolęd wzruszyły prawie do łez. To spotkanie pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

   Halina Korębska.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Wizyta Pana Listonosza

     11.12.2012r gościliśmy w naszym przedszkolu Pana Listonosza, który przyniósł list od Św. Mikołaja, to była miła niespodzianka dla dzieci. Dzięki tej wizycie dzieci poznały znaczenie symboli Poczty Polskiej oraz dowiedziały się o ciekawej pracy listonosza, doręczającego listy, przesyłki i paczki prosto do adresatów. Prezentowane znaczki, kartki , reklamy i listy cieszyły się ogromnym zainteresowanie wśród dzieci.. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą dotyczącą pisania listów, wysyłania przesyłek oraz znajomością roli jaką pełnią czerwone skrzynki pocztowe.
   Listonosz wręczył dzieciom białe kartki pocztowe, z nadrukowanym miejscem na wpisanie adresata i nadawcy. Zadaniem dzieci było namalowanie na takiej kartce kolorowego obrazka i podanie swojego imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania (jako nadawcy) oraz wskazanie adresata, czyli osoby do której miała zostać doręczona kartka – zapisywanego przez panią wychowawczynię.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Mikołajki   

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Andrzejki

    W piątek 30 listopada w przedszkolu zorganizowano tradycyjne andrzejki.
     Prawdziwa zabawa andrzejkowa musi być pełna wróżb. Najważniejsze z nich to lanie wosku przez klucz, zabawy sercowe, wyścig butów, wrzucanie monety do wody czy czarodziejskie talerze z ukrytymi przedmiotami – dzięki tym tradycyjnym elementom andrzejek, dzieci mogły pobawić się w poznawanie swojej przyszłości, co dostarczyło obecnym wielu przeżyć i emocji. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

    W dniu 23.11.2012r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem.
   Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy razem ze swoimi Pluszowymi Misiami, co sprawiało im wielką radość. Poznały historię święta, wspólnie recytowały „Życzenia dla Misia”, oraz wiersz „Miś” J. Brzechwy. Bawiły się przy piosence „Jadą, jadą misie”.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA

15 listopada 2012r. - 3-Letnie dzieci z Punktu Przedszkolnego "Malucholandia" w Bełżycach złożyły uroczystą przysięgę dzielnego przedszkolaka oraz były dotknięte dużym, magicznym ołówkiem przez Panią Dyrektor. Aktem tym zostały włączone do grona przedszkolaków. Było to ogromne przeżycie dla dzieci, ponieważ po raz pierwszy zaprezentowały swoje umiejętności przed zgromadzoną publicznością. Maluchy mówiły wiersze, śpiewały piosenki i inscenizowały piosenkę ruchem. Po tych emocjach nastąpiła słodka część spotkania, czyli poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom oraz drobne upominki. Wszystkim przedszkolakom życzymy wielu radości w przedszkolu i samych sukcesów.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

14 LISTOPADA 2012 - SPOTKANIE Z POLICJANTAMI Z KMP W LUBLINIE I MISIEM POLI.

    Ten dzień był niezwykły już od rana. Dzieci czekały z niecierpliwością na gości z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie . O godzinie 11.30 wszystkie grupy : 4- latki , 5-latki i 6 – latki zebrały się wspólnie i rozpoczęło się spotkanie z długo oczekiwanymi gośćmi. Pan policjant i pani policjantka weszli do sali i przywitali się z dziećmi. Najbardziej niecierpliwie dzieci czekały na ostatniego gościa , policyjną maskotkę – Misia Poli.
  Pani policjantka rozmawiała z dziećmi o wielu ważnych sprawach. Na początek dzieci mogły pochwalić się swoimi wiadomościami o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę , sygnalizacji świetlnej i znakach drogowych. Potem przypomniała dzieciom w jaki sposób należy zareagować , gdy próbuje nawiązać kontakt z dzieckiem osoba obca i jak należy zachować się , kiedy dziecko jest samo w domu. Dzieci odpowiadały na pytania , dzieliły się swoimi doświadczeniami , wiadomościami i umiejętnościami. Na zakończenie pani policjantka przećwiczyła z dziećmi właściwą postawę i zachowanie w przypadku ataku psa . Czas z miłymi gośćmi mijał szybko i nadszedł czas pożegnania . Wspólne zdjęcia będą przypomnieniem tego miłego spotkania . Miś Poli dostał od dzieci na pamiątkę kolorowe obrazki .
  Mamy nadzieję , że za rok znów się spotkamy.

Dorota Gajowiak.
Halina Korębska.
Izabela Czuryszkiewicz.

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Święto Rodziny

    Dnia 25 maja 2012 r. w grupie dzieci 4 i 5-letnich z „Malucholandii” odbyła się uroczystość z okazji „Święta Rodziny”. Wszyscy rodzice mogli podziwiać swoje pociechy podczas występu. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki . Nie zabrakło również głośnego „sto lat” dla rodziców oraz upominków wykonanych przez dzieci. Był również słodki poczęstunek i konkursy, w których rodzice i dzieci chętnie brali udział.
Wszystkim Mamom , wszystkim Tatom w dniu ich święta życzymy dużo zdrowia, miłości, uśmiechów na co dzień i dużo radości.

Izabela Nagnajewicz

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Laureatka konkursu plastycznego
„Dobry Pasterz we współczesnym świecie”

    Nasza uczennica oddziału przedszkolnego Julia Asyngier zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym pt. „Dobry Pasterz we współczesnym świecie”.
  Konkurs został ogłoszony przez Parafię Dobrego Pasterza w Lublinie. Celem konkursu było przygotowanie pracy plastycznej na wyżej wymieniony temat. Z kilkudziesięciu prac wiele wyróżniono i nagrodzono. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się na festynie parafialnym z okazji święta dzieci jak i 25-lecia parafii w Lublinie w dniu 3 czerwca.
  Julka pojechała do Lublina wraz ze swoimi rodzicami. Tam otrzymała nagrody: owieczkę – maskotkę, dyplom, piękne książki dla dzieci. Swoją radością podzieliła się także z rówieśnikami z przedszkola, pokazując im swoje nagrody. My też jesteśmy dumni! Gratulujemy!!!

Izabela Rosińska

Zobacz zdjęcia...

 

 

 

Wizyta w Straży Pożarnej

  

galeria...

 

 

 

 

Pierwszy Dzień wiosny

   Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego „Malucholandia” uroczyście witały przyjście wiosny. Jak tradycja nakazuje dzieci przygotowały „Marzannę”, która spaliły na stosie. Były też pieczone kiełbaski i dużo ruchu na świeżym powietrzu.

galeria...

 

 

 

Bal karnawałowy w przedszkolu

   W dniu 26 stycznia 2012 odbył się bal karnawałowy. Dzieci przyszły w doskonałych humorach i w bardzo oryginalnych strojach. Był: Smok Wawelski, Zorro, Spider-man, Indianin, dżdżownica, pająk, pirat oraz dwie wróżki. Wspólna zabawa dzieci przy piosenkach, przeplatana konkursami i poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

galeria...

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka

   W dniu 20 stycznia 2012 dzieci 4 i 5 letnie z Punktu Przedszkolnego „Malucholandia” uroczyście obchodziły Święto Babci i Dziadka. Przygotowany program artystyczny dostarczył wiele radości i wzruszeń. Dzieci wręczyły przygotowane bukiety kwiatów oraz laurki. Po części artystycznej był słodki poczęstunek.

galeria...

 

 

 

Mikołaj w przedszkolu

   6 grudnia to magiczny dzień „Mikołajki”. Do przedszkola w „Malucholandii” przybył Święty Mikołaj z dalekiej Laponii. Dzieci przywitały go piosenką, wierszykiem oraz uśmiechem. Mikołaj wszystkich przedszkolaków obdarował prezentami.

galeria...

 

 

 

Zabawa andrzejkowa

   30 listopada 2011r. w Punkcie Przedszkolnym „Malucholandia” odbyła się zabawa andrzejkowa.
Dużo radości i emocji dostarczyły dzieciom wspólne zabawy z rówieśnikami oraz wróżby andrzejkowe: wędrówka butów, przekłuwanie serduszek z imionami, wróżenie za pomocą wirującej butelki, wypowiadanie życzeń podczas rzucania moneta oraz lanie wosku. „Andrzejki” to wspaniała zabawa dostarczająca wielu przeżyć, emocji oraz okazja do rozbudzania w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

galeria...

 

 

 

Policyjny Miś polo w przedszkolu

   21 październik 2011 przedszkole odwiedzili policjanci. W trakcie wizyty dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach. Zwrócono uwagę na zagrożenia wynikające z kontaktu z obcą osobą oraz jak należy zachować się w sytuacji, gdy zaatakuje nas pies.
   Dużą frajdę sprawił przedszkolakom policyjny Miś Polo. Dzieci były bardzo zainteresowane wizytą i chętnie odpowiadały na pytania gości.
  Po spotkaniu przedszkolaki zamieniły się w samochody, pieszych, policjantów i ruszyły w podróż po kolorowym miasteczku.

galeria...

 

 

 

"CUDA PRZYRODY"

   Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt jest ważną częścią procesu dydaktyczno – wychowawczego w przedszkolu. Poprzez różnorodne formy aktywności ( zabawy dydaktyczne , spacery , wycieczki , obserwacje przyrodnicze , prowadzenie doświadczeń przyrodniczych) dzieci poznają rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych. Poznają także warunki potrzebne do rozwoju zwierząt i wzrostu roślin. Dzieci mają możliwość poznawania zmian zachodzących w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku . Dzieci poznają także zagrożenia dla środowiska przyrodniczego i sposoby jego ochrony.
  Jesień bogactwem barw i kształtów działa na dziecięcą wyobraźnię. Wiadomości i przeżycia związane z jesienią stały się inspiracją do cyklu zajęć plastycznych „Cuda przyrody”. Dzieci wykonywały prace plastyczne różnymi technikami : rysowały kredkami , malowały farbami , wylepiały plasteliną , tworzyły przestrzenne formy plastyczne. Dało to dzieciom okazję do wielu przeżyć artystycznych , a także dumy i satysfakcji z efektów własnej pracy.
W czasie spacerów dzieci dokumentowały swoje obserwacje i fotografowały te „cuda przyrody” , które je najbardziej zachwyciły.

galeria...

 

 

 

         PRZEDSZKOLAKI NA JESIENNYM SPACERZE  Podstawa programowa wychowania przedszkolnego określa , że co najmniej jedną piątą czasu pobytu dziecka w przedszkolu ( minimum 1 godz. dziennie) dzieci mają spędzać w ogrodzie przedszkolnym , na boisku , w parku uczestnicząc w grach i zabawach ruchowych , zajęciach sportowych , obserwacjach przyrodniczych , pracach gospodarczych i porządkowych.
Piękna jesienna pogoda i otaczająca nas przyroda zachęca do spacerów . W czasie jesiennych spacerów dzieci :
 - Oglądają drzewa i nazywają je ;
 - Rozpoznają drzewa i krzewy po liściach i owocach;
 - Poznają ogólną budowę drzewa;
 - Rozpoznają drzewa liściaste i iglaste;
 - Obserwują zjawisko opadania liści ;
 - Zbierają liście i owoce drzew , aby wzbogacić nimi kącik przyrody i wykorzystać je do zabaw i zajęć;
 - Obserwują zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią i występujące zjawiska atmosferyczne;
 - Wsłuchują się i próbują rozpoznawać odgłosy przyrody;
 - Zwracają uwagę na piękno jesiennego krajobrazu .
Spostrzeżenia , wrażenia i emocje przeżyte w czasie spacerów są inspiracją do twórczości plastycznej;
  W czasie spacerów , dzieci posługując się techniką fotografii cyfrowej utrwalają, to co ich zainteresowało i zachwyciło.

galeria...

 

 

 

INFORMACJE OGÓLNE
 

   Do oddziału przedszkolnego uczęszczają dzieci w wieku 5 i 6 lat.
  Zajęcia w grupie przedszkolnej rozpoczynają się o godz. 8.00 a kończą o godzinie 13.00. Dzieci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych z religii.
  Najważniejszym miejscem jest sala zabaw i zajęć. To „królestwo” dzieci . Kolorowe meble , różnorodność zabawek , gier i pomocy dydaktycznych zapewniają dzieciom miejsce , w którym czują się bezpiecznie i mogą interesująco spędzać czas bawiąc się i ucząc.
  Podstawową formą aktywności dzieci w przedszkolu jest zabawa . Dzięki zabawie dzieci wzbogacają swoją wiedzę o otaczającym je środowisku społecznym , przyrodniczym i techniczny. Zabawa kształtuje pożądane umiejętności i nawyki, a także stymuluje rozwój ruchowy dziecka .
Głównym zadaniem pracy z grupą przedszkolną jest osiągnięcie przez dzieci gotowości do nauki w szkole. Zapewnia to realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Rady dla rodziców.
Umiejętności przydatne w szkole można rozwijać wspólnie z dzieckiem w domu:
 - Wycinając , rysując , wydzierając , lepiąc z plasteliny i z masy solnej .
(Zajęcia plastyczne rozwijają sprawność ręki niezbędną przy pisaniu , uczą rozróżniania kształtów, kolorów i położenia poszczególnych elementów , dostrzegania różnic i podobieństw);
 - Włączając je w święta, uroczystości rodzinne i ich przygotowanie .
( zdobywanie wiedzy o zwyczajach świątecznych i rodzinnych , ćwiczenie sprawności rąk, samodzielności , kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się , możliwość wykazania się swoimi osiągnięciami) ;
 - Robiąc wycieczki.
( wycieczki dostarczają wiedzy o świecie , wzbogacają słownictwo , są okazją do obserwowania i działania);
 - Czytając dziecku wartościowe książki.
( wspólne czytanie uwrażliwia moralnie , wzbogaca słownictwo , uczy skupienia);
 - Układając puzzle i inne układanki
( czynność ta przygotowuje do czytania i pisania, ponieważ uczy umiejętności właściwego patrzenia - rozróżniania kształtów , spostrzegawczości i koncentracji uwagi);
 - Ucząc wierszy i piosenek.
( ćwiczą pamięć , słuch , poczucie rytmu , rozszerzają zasób słów);
 - Wspólnie oglądając telewizyjne programy edukacyjne , słuchając audycji radiowych , chodząc do kina i teatru.
( wzbogaca wiedzę , daje możliwość rozmawiania , ćwiczy umiejętność wyrażania myśli i poglądów);
 - Włączając dziecko w codzienne prace domowe.
( uczą systematyczności , służą rozwijaniu sprawności manualnych , dostarczają wiedzy o działaniu urządzeń domowych , potrzebach roślin i położenia przedmiotów w przestrzeni).

galeria...

 

 

 
 
 
© Zespół Szkół nr 2 w Bełżycach